16 اشتباه بزرگ در جذب مشتری رستوران و فست فود

در این مقاله به 16 اشتباه بزرگ در جذب مشتری رستوران و فست فود خواهیم پرداخت

 

1-ارائه نکردن یک تجربه خوب و عالی در مورد رستوران یا فست فود :

مشتری را برای آوردن منو ، دریافت سفارش، آوردن نوشیدنی و غذا منتظر نگذارید. اگر طولانی مدت منتظر بماند حس دردآوری خواهد داشت . حتماً در مرحله ورود وی را دعوت به خوردن نوشیدنی یا یک پیش غذا کنیم که فوراً در دسترس است تا آماده شدن غذای اصلی برای مشتری دردآور نباشد، کاهش زمان انتظار مشتری مستقیماً روی ذهن و حافظه‌ی مشتری تاثیر می‌گذارد و باعث حس خوب و دوست داشتن رستوران شما می شود.

2-نبودن کسی که با مشتری ارتباط خوب و صمیمانه برقرار کند :

اصولا سرویس مناسب و شایسته به مشتری و مهمان نوازی از او، اثرات بسیار مطلوب و خوشایندی در جذب مشتری دارد و رستوران‌ها و فست فودهایی که این دو اصل را رعایت نکنند اشتباه بزرگی مرتکب شده اند . مشتری شما باید حس مهم بودن و ارزشمند بودن را از این طریق دریافت کند.

 

3-عدم توجه به مشتریان دائمی و ثابت رستوران و فست فود :

قانون 80 به 20 در همه بیزنس‌ها صادق است و 80 درصد درآمد رستوران و فست فود از 20 درصد مشتریان ماست. باید سعی کنیم خدمت خاص و ویژه ای به مشتریان ثابت خود بدهیم و اگر این کار را انجام ندهیم با گذشت زمان مشتری های ثابت و اصلی خود را از دست می دهیم.

 

4- استفاده نکردن از تکنیک های بازاریابی مدرن :

روش های قدیمی و سنتی بازاریابی و تبلیغات، هزینه بسیار زیادی برای رستوران ها و فست فودها دارد و توجه نکردن به بازاریابی مدرن، مثل شبکه های اجتماعی ، کم هزینه تر و نیاز به زمان بیشتر دارد ، ولی اگر تصمیم به تبلیغات دارید هزینه موردنظر خود را به جای تبلیغ در روزنامه‌ها و تلویزیون و مطبوعات در شبکه‌های اجتماعی هزینه کنید.

 

5- توجه نکردن به مشتری‌های جدید رستوران یا فست‌فود:

اگر دقت و تلاش لازم را نکنید تا مشتریان جدیدالورود در برخورد اول تجربه و حس خوبی را داشته باشند نمی‌توانید آنها را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. مثلاً می‌توانید به آنها کوپن‌های/کارتهای تخلیف ارائه کنید یا یک پیش غذا یا نوشیدنی رایگان به آنها عرضه کنید و به آنها نشان دهید چطور به مشتری‌های خود اهمیت می‌دهید و می‌توانید روند موفقیت کسب و کار را جلو ببریم.

 

6- در نظر نگرفتن منوی بیرون بر برای رستوران:

با اضافه کردن منوی بیرون بر به خدمات رستوران یا فست‌فود، دقیقاً در زمانهایی که کل صندلی‌های رستوران و ظرفیت تجهیزات آشپزخانه صنعتی پر است می‌توانیم همچنان فروش خود را داشته باشیم.

 

7- عدم توجه به مشارکت در امور خیریه:

میزبان یک جشن و مراسم خیریه راه بسیار خوبی برای افزایش آگاهی مشتری از رستوران و غذاهای شماست. البته از طریق تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید این مراسم را تبلیغ کنید و افرادی را که دوست دارند با شما در امور خیریه همراه باشند در این کار شریک کنید.

میزبان کلاسهای آشپزی، تست کردن غذاهای شما جلو درب رستوران یا هر شیوه و روشی که به میزان آگاهی جامعه و مردم اضافه کند به فروش بالای شما و جذب مشتری کمک شایانی خواهد کرد.

 

8- اهمیت ندادن به تکنولوژی های روز دنیا در رستوران و فست فود:

مشتریان علاقه دارند رستوران یا فست فود ی را که دوست دارند حتماً از تکنولوژی های روز دنیا برخوردار باشند مانند رزرو میز از طریق آپ‌های نرم افزاری و سفارش آنلاین غذا که زمان و درگیری کمتری برای آنها داشته باشند و ارائه wifi رایگان برای مشتریان. توجه نکردن به این امور منجر به کاهش فروش رستوران خواهد شد.

 

9- دادن اس‌ام‌اس به صورت دائمی و روزمره:

ارسال کردن روزانه اس‌ام‌اس یا پیامک باعث ایجاد حس مزاحمت و احساس منفی برای مشتریان خواهد بود و نه تنها این موضوع کمکی به بالا رفتن جذابیت رستوران نخواهد کرد بلکه نتیجه معکوسی نیز خواهد داشت.

 

10- عدم پاکیزگی و توجه نکردن به اصول بهداشتی:

اولین چیزی که در لحظه ورود مشتریان به رستوران یا فست فود در نظر آنها بسیار جلب توجه می‌کند پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی و تمیز بودن کف رستوران، میزها و صندلی‌ها، ظروف، لباس پرسنل و خصوصاً تمیز و بهداشتی بودن قسمت آشپزخانه و طبخ غذاست و عدم توجه و دقت به این قضیه یک اشتباه بزرگ در جذب مشتریان رستوران و فست فود است.

 

11- نداشتن وب سایت:

نداشتن وب‌سایت و ارائه نکردن خدمات درون وبسایت، عدم معرفی رستوران و بروز نکردن سایت در گوگل مپ، یکی از اشتباهات رایج رستوران‌دارها در جذب مشتری است.

 

12- غفلت از رشد و پیشرفت:

رها کردن رستوران یا فست فود و نگهداشتن آن در حالت اولیه و عدم بروزرسانی تجهیزات فست فود و تجهیزات رستوران اشتباه بسیار بزرگی است. اگر دنبال ارتقاء و بالا بردن سطح خدمات و کیفیت محصولات و غذاها و پیشرفت در همه زمینه‌ها نباشیم ما را از قافله رشد و توسعه و رقابت دور می‌کند.

 

13- نداشتن منوی غذای متنوع:

حتماً منوی غذایی خوب و کامل و جامع برای همه گروههای سنی و افراد با رژیم‌های مختلف در رستوران در نظر داشته باشیم. عدم توجه به انواع منوی غذاها و فرهنگ‌های مختلف تغذیه باعث کاهش تعداد مشتریان و کاهش جذب آنها به رستوران و فست‌فودها خواهد شد.

 

14- در نظر نگرفتن تهویه و هوای مطبوع و مناسب:

هوا و تهویه محیطی که قرار است 1 تا 5/1 ساعت در آن محیط مشغول به غذا خوردن و گذراندن وقت باشیم یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای یک رستوران است و عدم توجه و دقت نکردن به این امر باعث دفع مشتری‌ها خواهد شد. البته دمای مطلوب و گرما و سرمای مناسب محیط هم مسئله مهم و انکارناپذیری است.

 

15- عدم دقت و توجه به دکوراسیون رستوران :

اولین چیزی که در لحظه اول نظر مشتریان را جلب می‌کند دکوراسیون و طراحی داخل رستوران است که شامل موارد زیر نباید باشد:

1) نورپردازی نامناسب رستوران

2) استفاده از میز و صندلی قدیمی و بی کیفیت و غیر مدرن

3) رنگ نامناسب ، انتخاب رنگ مناسب برای دکور رستوران برای جذابیت طراحی داخلی انکارناپذیر است.

4) موسیقی نامناسب

5) تزیینات قدیمی و خسته کننده و زشت

6) کاغذ دیواری‌های کهنه و قدیمی و رنگ و رو رفته

7) کفپوش‌های نامناسب و آسیب دیده

8) راحت نبودن مبلمان و صندلی‌ها

9) ناهماهنگی در ترکیب رنگهای دکوراسیون

 

16- مواد غذایی ناسالم و غیرارگانیک

استفاده نکردن از مواد غذایی سالم و تازه و ارگانیک می‌تواند یکی از اشتباهات بزرگ رستوران‌دارها و فست‌فودها در جذب مشتری رستوران و فست فود باشد.

با درنظر گرفتن نکات و موارد بالا میتوانید محیط عالی و جذاب برای مشتریان خود به ارمغان آورید.

 

 

ارائه تجربه خوب و عالی برای جذب مشتریان رستوران یا فست فود
ارائه یک تجربه خوب و عالی در مورد رستوران یا فست فود

 

 

 

 

 

فهامه فرح بخش - کارشناس بازاریابی محتوایی
فهامه فرح بخش

کارشناس بازاریابی محتوایی

ترک نظرات